6 راه حل برای تشخیص نوع مو و تعیین شامپو مناسب

تشخیص مدل مو

اگر شما تصمیم دارید یک برنامه صحیح برای محافظت از مو خویش بریزید و نمیدانید از کجا استارت نمایید؛ بهتر است به شما بیان کنم او‌لین گام، تشخیص نوع مو هایتان است. این‌که از چه شامپو، روغن، آبرسان و به طور کلی از چه محصول ها مراقبتی می بایست استعمال نمایید همگی بستگی به مدل موهایتان داراست. درحالی که اکثر زمان ها می‌پندارند تشخیص خشک، چرب یا این که معمولی بودن موی کافی است؛ این تنها یکی‌از روند آشنایی موی است و برای این که ادراک جامعی از نوع موهایتان داشته باشید ضروری است تمام این مورد ها را درباره ی موهای خویش بدانید: تراکم موی، بافت مو، تخلل ( میزان منافذ موی برای نگه داشتن رطوبت )، میزان روغن، میزان کشسانی مو، الگوی پیچ‌و‌تاب موی. هدف از ارائه این مقاله هم، راهنمایی شما برای آگاهی از این مورد ها و نهایتا تشخیص نوع مو هایتان است.

تشخیص تراکم و نوع مو

موهایتان را از فرق باز کرده و با دست به دو طرف بکشید و در ذیل نوروروشنایی زیاد به فرق سر خویش با دقت نگا نمائید.

درصورتی که خط فرق سرتان را به وضوح نمی‌بینید و فقط سطح نازکی از آن اززیر موها مشهود است تراکم موهای شما زیاد است.
در حالتی که خط فرق شما در حدی است که به وضوح مشاهده می شود تراکم موهای شما نرمال است.
چنانچه قطر خط فرق شما فراوان است و مرحله متعددی از پوست سرتان دیده می شود تراکم موهای شما کم است.
اینکار را در بخش های متمایز از سطح سر خویش امتحان نمائید چون تراکم موی در قسمت های مختلف سر متفاوت است. خط های ایجاد شده را بسنجیدو میانگین بگیرید تا از نتیجه مطمعن باشید.

این او‌لین فاکتور برای تشخیص نوع مو است.

تشخیص بافت و قطر موی

موهایتان را با به کارگیری از شامپوهای نرمال همیشگیتان به خوبی بشویید. تلاش نمایید زمانی را تعیین فرمائید که دوچندان عرق نکرده باشید چون در قطر موی تاثیرمی گذارد. پس از شستشو آب موی را با حوله بگیرید و اذن دهید تا به کمک هوای معمولی خشک شود. چون سشوار کشیدن تمام آب موی را تبخیر می نماید و در تشخیص قطر مو تاثیر منفی دارااست. اسثتنائا هیچ فرآورده مراقبتی ای به مو خویش نزنید و یک تارمو از تاج سر خویش بردارید. یه رشته از نخ با قطر معمولی که برای دوختن لباس های معمولی به کار گیری میشود ببرید. رشته نخ و تارموی جدا شده را روی یک ورقه سپید کنار هم قرار دهید.

در صورتی‌که ضخامت تار موی از رشته نخ بیشتر بود، بافت موی شما ضخیم است.
در صورتی‌که ضخامت تار موی با رشته نخ برابر بود، بافت مو شما متوسط است.
چنانچه ضخامت تار گیسو از رشته نخ کمتر بود، بافت گیسو شما نازک است.

تشخیص میزان چربی یا این که خشکی

فاکتور سوم در تشخیص نوع مو که از اهمیت زیاد و با اهمیت برخوردار‌است تشخیص میزان چربی موهاست. طبق روال قبل موهای خویش را بشویید و اذن دهید تا کم آب شود. توجه نمائید که نباید هیچ محصولی به آنها بزنید. پس از حدود ۱۲ ساعت یکپارچه پاک و سپید را به پوست سر خویش فشار دهید. لازم نیست پارچه را به اطراف بکشید صرفا آن را در تاج سر و پشت گوش هایتان فشار دهید.

در صورتیکه اثری از روغن روی پارچه باقی‌مانده بود شما موهای چربی دارید.
در حالتی‌که فقط یک رد مختصر از روغن باقی بود چربی گیسو شما متوسط است.
در صورتیکه چیزی روی پارچه دیده نمی‌شود مو شما خشک است.
درصورتی که بعداز تماس با نقاطی از سر اثری از روغن روی پارچه باقی نماند ولی پس از برخورد با بعضی قسمت ها روغن متعددی روی پارچه دیده شود مو شما ترکیبی است.

تشخیص میزان تخلخل موی
موی خویش را طبق روال همیشگی بشویید و توجه نمایید هیچ ماده شیمیایی روی آن باقی نمانده باشد. بعد به وسیله یک حوله پاک آب آن را بگیرید و موها را برای بازه زمانی کوتاه در حوله بپیچید. ( توجه داشته باشید که موی بیشتراز حد خشک نشود و بیش تر از حد خیس نماند ). آنگاه موها را شانه بزنید و از بالا تا پایین لمس فرمایید.

در‌حالتی که مویتان هنوز اندازه زیادی چسبناک است و زمان زیادی میبرد تا رطوبت آن پاک بشود تخلخل موی شما بالاست.
چنانچه مو شما مرطوب است ولی چسبندگی ندارد تخلخل مو شما متوسط است.
در حالتی که موهایتان نسبتاً خشک شده و رطوبت و چسبمدگی حس نمی‌کنید تخلخل موهایتان پایین است.

 

مدل و نوع مو برای تعیین شامپو مناسب

 

شیوه دوم:

یک ظرف بزرگ را مملو‌از آب فرمایید و یک تار مویتان را در آن بیندازید. پیاله بایستی بقدری بزرگ باشد که موی در آب آویزان شود و از دو طرف با ظرف برخورد نکند.

۱٫اگر تار گیسو به سرعت غرق شد و به کف کاسه رفت تخلخل مویتان بالاست.

۲٫اگر گیسو بعداز مدتی به زیر رفت تخلخل مویتان متوسط است.

در صورتیکه موی در آب آویزان ماند و پایین نرفت تخلخل مویتان پایین است.

میزان کشسانیت گیسو
و ولی اخرین فاکتور برای تشخیص مدل موی و سلامت آن چک کردن اندازه کشسانیت است. یک تار گیسو که تازه شسته و کم آب شده را بردارید. خوب تر است برای این تست ماده ای به مو نزده باشید تا نتیجه فعالیت قابل اعتمادتر باشد. تلاش نمائید یک تار مو کامل را بردارید بجای این‌که یک تار گیسو را از وسط جدا نمائید.

دو سر گیسو را از نوک دربین انگشتانتان بگیرید و به آرامی بکشید. توجه فرمائید که آن را محکم و سریع نکشید چون بلافاصله می شکند. التبته نهایتا این موی قرار است بشکند البته قصد داریم بدانیم که تا کجا تحمل کشیده شدن را داراست.

هنگامی شروع به کشیدن کردید با توجه آن را محاسبه نمایید. مو قدرتمند و عالی تا ۵۰ درصد اندازه اصلی کشیده می شود.

در‌حالتی که می‌توانید موی را حسابی بکشید و به راحتی نمی شکند قابلیت و امکان کشسانی مو شما بسیار بالا و خوب است.
در‌صورتی‌که می‌توانید تا حدودی آن را بکشید امکان کشسانی مویتان متوسط است.
در شرایطی‌که موی بلافاصله می شکند یا این که مثل یک آدامس کش می‌آید ولی بعداز شکستن فر می خورد مو شما قابلیت و امکان کشسانی بسیار پایینی دارااست.

چه شامپویی مناسب گیسو شماست؟
درحال حاضر که به خوبی نوع مو خویش را شناختید و خصوصیاتش را می‌دانید وقت آن است که یک شامپوی متناسب با آن تعیین فرمایید. ولی قبل از آن نکته قابل توجه دیگری می باشد که با توجه به آن نیمی از راه سلامت موی را طی خواهید کرد.

هر روز به حمام نروید .

نکات ضروری برای موهای چرب
مراقبت ها:
به خاطر داشته باشید مهم تر از این‌که از چه شامپویی استفاده می‌کنید، خلق و خوی شما با موهایتان است. ۱ – هرروز به حمام نروید. در صورتی‌که موهای شما درست فردای حمام کردن مجدد چرب به نظر می‌رسد راه‌حل آن حمام مجدد نیست. موی شما بدعادت شده و بخاطر خشکی مضاعف پوست سر تلاش می نماید روغن بیشتری تولید نماید تا از موی محافظت نماید. این یعنی موهای شما در معرض آسیب قراردارد . پس فاصله میان حمام هایتان را به ندرت بیشتر فرمائید. ۲– موهایتان را چنگ نزنید. برخلاف اعتقاد و باور عموم که تلاش می نماید با نهایت اقتدار پوست سر خویش را بشویند تا دیگر چرب نباشد این کردار دقیقا برعکس کار می‌کند. شما با وارد کردن فشار غیر منطقی به کف سر باعث بیرون ریختن چربی های ذخیره پایین پوست خواهید شد و به همین خاطر است که بعضیها حتی درست بعد از آن حمام بازهم موهای خویش را چرب می‌بینند.

شامپوی مطلوب:
احتمالا تصور کنید پاسخ این سوال ساده است: “ شامپوی مناسب موهای چرب ” در صورتی که جواب درست این نیست!

همانگونه که قبل تر گفتم شستن بیش تر از حد، یا این که مواد شیمیایی سنگین وزن مو جود در شامپوهای مخصوص موی چرب پوست سر را بیش تر از حد خشک می‌نماید. در‌این شرایط پوست سر در موقعیت دفاعی قرار گرفته و همیشه از خود چربی بیشتری برای رویارویی با خشکی افراطی به وجود می آورد. و نهایتا تمام این ها روی نیز رفتارهای نادرست برای موی ما ایجاد میکند. براین اساس خوب تر است از شامپوی مطلوب برای موهای معمولی به کار گیری نمایید و در کنار آن از تهیه و تنظیم کننده های چربی طبیعی به کار گیری فرمائید. مثل: گلاب، سرکه، روغن درخت چای و بقیه ترکیبات منتول دار. شامپوهای گیاهی که از این مواد در آنان مصرف شده نیز سفارش می شود.

نکات حتمی برای موهای خشک
مراقبت ها:
موهای کم آب به طور معمول تخلخل پایینی داردند و رطوبتی در خود نگه نمیدارند به همین خاطر است که مدام مبهوت و فاقد درخشندگی می باشند. روغن تراپی روی این موها خیلی عالی پاسخ می‌دهد. روغن هایی نظیر زیتون، بادام و بابونه برای موهای خشک خوب می‌باشند. خوابیدن با گیسو خیس از دیگر عوامل خشک شدن بیش از حد موهاست.

شامپوی مطلوب :
شامپوهای مناسب مو خشک به طور معمول دارنده اسیدهای چرب و مرطوب کننده های قدرتمند می‌باشند که برای این نوع مو مناسب است. در شرایطی که با شامپوی مطلوب موهای خشک هنوز حس نارضایتی داشتید قابل انعطاف کننده ها به شما کمک بیشتری خواهند کرد.

نکات منحصر موهای معمولی
درواقع شما از آن خوش شانس هایی می باشید که ضروری نیست نکته خاصی را رعایت کنند! کافی است هرروز حمام نکنید و مضاعف با موهای خویش ور نروید تا به طبیعت زیبای خویش ادامه دهند.

صحبت نهایی
اکنون دیگر می دانید که میزان تراکم، بافت، تخلخل، روغن و کشسانیت گیسو شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *