کفش ورزشی مناسب خود را انتخاب کنید!

کفش ورزشی مناسب برای فعالیت های شما

تنوع مدل‌های کفش ورزشی خیره‌ کننده است . هر روز تکنولوژی‌های جدیدی به ساخت و طراحی اشکال کفش ورزشی برای فعالیت‌های متفاوت وارد میشود که هم انتخاب بیشتری برای خرید کفش ورزشی مطلوب به شما میدهد و هم از طرف دیگر انتخاب را برایتان دشوار مینماید .

کفش پیاده‌روی , کفش ورزشی برای دویدن , کفش تمرین , کفش فوتبال و… ممکن است روز جاری ده‌ها گونه کفش ورزشی گوناگون مقابل شما باشد و ندانید دقیقا تفاوت آن ها در چه می‌باشد و هریک برای چه موقعیتی خوب تر است .
این مقاله یک راهنمای پر سرعت برای شناخت با مهمترین گونه های کفش ورزشی و کاربرد هر مورد از آن‌هاست .

کفش منحصر به فرد دویدن ( Running Shoe )
در صورتیکه اهل دویدن میباشید گزینش یک جفت کفش اختصاصی دویدن یا این که کفش رانینگ مطلوب مهمترین نکته‌ای است که پیش از حرکت بایستی در نظر بگیرید . کفش‌های ورزشی منحصربه‌فرد دویدن نسبت به خیلی از گونه های کفش ورزشی دیگر زیره‌ی نازک‌تری دارا هستند . با این وجود , زیره‌ کفش‌های ورزشی منحصربه‌فرد دویدن از سه لایه‌ی مقاوم تشکیل‌شده شده‌است که شوک ناشی از ضربه‌های پا به سطح زمین را به کمترین حد کاهش میدهد و سبب ساز می شود فشار کمتری به مفاصل شما وارد شود .

کفش‌های دویدن به طور معمول تماما انعطاف‌پذیر و سبک می باشند تا جنبش مچ و کف پا هنگام دویدن به‌راحتی صورت بپذیرد .

در شرایطی‌که دنبال یک کفش با زیره‌ی مقام‌تر و ضخیم‌تر می باشید , کفش‌های تِرِیل رانینگ ( Trail Running ) که برای دویدن در کوه و فضای سبز طراحی شده‌اند شایسته ترین گزینش می باشند .

رویه‌ کفش‌های ورزشی منحصر به فرد دویدن غالبا از پارچه‌ی سبک و مِش ( Mesh ) ساخته میشود تا هم وزن کفش به کمترین حد ممکن رسد و هم پا هنگام دویدن قابلیت و امکان نفس کشیدن بهتری داشته باشد .

کفش اختصاصی پیاده‌روی ( Walking Shoe )
احتمال دارد اهل دویدن نباشید , ولی با سبک معاش امروزی و کم تحرکی که اکثرمان داریم , پیاده‌روی می بایست بخش ثابتی از برنامه‌ی روزمره یا این که دست‌کم هفتگی ما باشد .

کفش‌های منحصر به فرد پیاده‌روی غالبا به جذب ضربه‌ی کمتری نسبت به کفش‌های منحصر به فرد دویدن نیاز دارا‌هستند , ولی به خاطر این که ممکن است برای برهه زمانی طولانی قرار است آنها را استفاده فرمائید , ضروری است تماما راحت باشند .

یک کفش منحصربه‌فرد پیاده‌روی عالی می بایست طوری پباده سازی شده باشد که از پا و مچ پا در برابر تاول زدن مراقبت نماید .

در خرید کفش پیاده‌روی به اندازه‌ی آن توجه بی نقص داشته باشد . همینطور خوب تر است کفی کفش مقداری کوشِن یا این که بالشتک داشته باشد .

کفش ورزشی منحصر به فرد تمرین ( Cross Training Shoe )

کفش ورزشی اختصاصی تمرین هنگامی به فعالیت میاید که شما قصد ندارید یک ورزش تخصصی مختص را انجام دهید . برای ورزش‌های تخصصی نظیر فوتبال , بسکتبال , والیبال و… بایستی کفش ورزشی اختصاصی آن‌ها‌را بپوشید .

کفش تمرین برای رفتن به باشگاه یا این که هنگامی ورزش‌های نظیر بدنسازی یا این که ایروبیک را که کفش منحصربه‌فرد ندارند انجام می‌دهید دوچندان کاربردی است .

کفش‌های ورزشی اختصاصی تمرین به نیکی ضربه‌ها و شوک‌های برخورد پا با زمین و اجسام را جذب می نمایند و برای همین برای ورزش‌های کاردیو و تردمیل مطلوب می باشند . همینطور در شرایطی‌که برای مقطع طولانی می‌ایستید میتوانید سراغ کفش تمرین بروید .

کفش فوتبال ( Soccer Cleat )
به دلیل این‌که پایه‌ی ورزش فوتبال دویدن است , او‌لین خصوصیت کفش‌های اختصاصی فوتبال نیز سبک بودن آن‌هاست . زیره‌ی این کفش‌ها اساسا برای دویدن روی چمن صاف طراحی می گردد و به همین خاطر گریپ‌هایی دارااست که از لیزخوردن روی چمن جلوگیری می نمایند .

کفش ورزشی مناسب برای فوتبال

 

کفش منحصر کوهنوردی ( Hiking Shoe )
فارغ از داشتن کفش ورزشی مطلوب کوهنوردی , رفتن به کوه محال و دوچندان خطرناک است . به طور معمول کفش‌های سبک کوهنوردی نیز برای صعود مناسبند و نیز برای دویدن در کوه . کفش کوهنوردی نیز زیره‌ای دارااست که شوک و ضربه را به خویش جذب می‌نماید و فشار را از روی زانو و مفاصل شما برمی‌دارد .

غالبا کفش‌های کوهنوردی طوری پباده سازی میشوند که ضدآب باشند تا پای شما راحت و کم آب بماند . ولی ممکن است همه‌ی کفش‌های کوهنوردی ضدآب نباشند , بدین ترتیب در صورتی‌که یک کفش کوهنوردی حرفه‌ای میخواهید حتما به اطلاعات و ویژگی‌های آن دقت نمایید .

بعضی از کفش‌های کوهنوردی برای هوای گرم طراحی شده‌اند و به همین علت جنس رویه‌ آن ها از مش ( Mesh ) است که به دم‌وبازدم خوب تر پا یاری می کند . البته این خصوصیت منجر می شود این مدل کفش‌ها برای فصل زمستان و هوای مرطوب مطلوب نباشند .

کفش شنا یا این که کفش ورزشی آبی رنگ ( Water Shoe )
احتمالا از حیث شما شنا کردن نیاز به کفش خاصی نداشته باشد و ترجیح بدهید با یک جفت کفش تابستانی لاانگشتی راحت به استخر یا این که کنار حاشیه دریا بروید . ولی ساحل‌هایی که بافت صخره‌ای و مشقت بار دارا هستند شمارا پشیمان خواهند کرد . برای این جور ساحل‌ها می بایست به فکر خرید کفش مطلوب برای شنا باشید .

کفش‌های ورزشی آبی‌رنگ غالبا محصول لاستیکی یا این که متاع سبکی دارا‌هستند و مهمترین کاربردشان حفاظت کردن شما در قبال و سنگ و کلوخ‌هایی است که ممکن است پایتان را خراش بدهند . ولی حتما این کفش‌ها برای پوشیدن در آب دیگر گونه های کفش ورزشی راحت‌تر میباشند .

در صورتیکه رودخانه‌نوردی میکنید یا این که راهی کوهپیمایی در محیطی میباشید که ممکن است به رودخانه هم بخورید , کفش‌های ورزشی آبی‌رنگ به کارتان خواهد آمد .

All Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *