کفش ورزشی مناسب خود را انتخاب کنید!

کفش ورزشی مناسب برای فعالیت های شما

تنوع مدل‌های کفش ورزشی بسیار خیره‌ کننده است. هر روز تکنولوژی‌های جدیدی به ساخت و طراحی شکل های کفش ورزشی برای فعالیت‌های متفاوت وارد می شود که هم انتخاب بیشتری برای خرید کفش ورزشی مناسب به شما می دهد و هم از طرف دیگر انتخاب را برایتان دشوار می نماید.

کفش پیاده‌روی، کفش ورزشی برای دویدن، کفش تمرین، کفش فوتبال و… ممکن است امروزه ده‌ها گونه کفش ورزشی گوناگون مقابل شما باشد و ندانید دقیقا تفاوت آن ها در چه می‌باشد و هریک برای چه موقعیتی بهتر است. این مقاله یک راهنمای پر سرعت برای شناخت با مهمترین گونه های کفش ورزشی و کاربرد هر مورد از آنها است.

 

کفش ورزشی برای دویدن (Running Shoe)

در صورتی که اهل دویدن می باشید انتخاب یک جفت کفش مخصوص دویدن یا کفش رانینگ مناسب، مهمترین نکته‌ای است که پیش از حرکت بایستی در نظر بگیرید. کفش‌های ورزشی منحصربه‌فرد دویدن نسبت به خیلی از گونه های کفش ورزشی دیگر زیره‌ی نازک‌تری دارد. با این وجود، زیره‌ کفش‌های ورزشی منحصربه‌ فرد دویدن از سه لایه‌ی مقاوم تشکیل شده‌است که شوک ناشی از ضربه‌های پا به سطح زمین را به کمترین حد کاهش می دهد و سبب می شود فشار کمتری به مفاصل شما وارد شود.

کفش‌های دویدن به طور معمول تماما انعطاف‌پذیر و سبک می باشند؛ تا حرکت مچ و کف پا هنگام دویدن به‌راحتی صورت بپذیرد. در شرایطی‌که دنبال یک کفش با زیره‌ی مقام‌تر و ضخیم‌تر می باشید، کفش‌های تِرِیل رانینگ (Trail Running) که برای دویدن در کوه و فضای سبز طراحی شده‌اند بهترین انتخاب می باشند.

رویه‌ کفش‌های ورزشی منحصر به فرد دویدن غالبا از پارچه‌ی سبک و مِش (Mesh) ساخته می شود تا هم وزن کفش به کمترین حد ممکن برسد و هم پا هنگام دویدن قابلیت و امکان نفس کشیدن بهتری داشته باشد.

کفش ورزشی مناسب دویدن

 

کفش اختصاصی پیاده‌روی (Walking Shoe)

احتمال دارد اهل دویدن نباشید، ولی با سبک معاش امروزی و کم تحرکی که اکثرمان داریم، پیاده‌روی باید بخش ثابتی از برنامه‌ی روزمره یا دست‌کم هفتگی ما باشد. کفش‌های منحصر به فرد پیاده‌روی غالبا به جذب ضربه‌ی کمتری نسبت به کفش‌های منحصر به فرد دویدن نیاز دارند، ولی به خاطر این که ممکن است برهه زمانی طولانی از آنها را استفاده کنید، مهم است کامل راحت باشند.

یک کفش منحصربه‌فرد پیاده‌روی عالی می بایست طوری طراحی شده باشد که از پا و مچ پا در برابر تاول زدن مراقبت نماید. در خرید کفش پیاده‌روی به بی عیب بودن کفش توجه داشته باشید. همینطور بهتر است کفی کفش مقداری کوشِن یا بالشتک داشته باشد.

 

کفش ورزشی مخصوص تمرین (Cross Training Shoe)

کفش ورزشی مخصوص تمرین هنگامی به کار می آید که شما قصد ندارید یک ورزش تخصصی مختص را انجام دهید. برای ورزش‌های تخصصی نظیر فوتبال، بسکتبال، والیبال و… بایستی کفش ورزشی اختصاصی آنها را بپوشید. کفش تمرین برای رفتن به باشگاه یا هنگامی که ورزش‌هایی نظیر بدنسازی یا ایروبیک را انجام می دهید مناسب است.

کفش‌های ورزشی مخصوص تمرین به خوبی ضربه‌ها و شوک‌های برخورد پا با زمین و اجسام را جذب می نمایند و برای ورزش‌های کاردیو و تردمیل مطلوب می باشند. همینطور در شرایطی‌که برای مدت طولانی می‌ایستید، می توانید سراغ کفش تمرین بروید.

کفش فوتبال (Soccer Cleat)

به دلیل این‌که پایه‌ی ورزش فوتبال دویدن است، او‌لین خصوصیت کفش‌های اختصاصی فوتبال نیز سبک بودن آن‌هاست. زیره‌ی این کفش‌ها اساسا برای دویدن روی چمن صاف طراحی می شود و به همین خاطر گریپ‌هایی دارد که از لیزخوردن روی چمن جلوگیری می نمایند.

کفش ورزشی مناسب برای فوتبال

 

مطالب مرتبط:

ست کردن لباس یقه اسکی مردانه

کفش مخصوص کوهنوردی (Hiking Shoe)

فارغ از داشتن کفش ورزشی مطلوب کوهنوردی، رفتن به کوه محال و خیلی خطرناک است. به طور معمول کفش‌های سبک کوهنوردی هم برای صعود مناسب اند و هم برای دویدن در کوه. کفش کوهنوردی زیره‌ای دارد که شوک و ضربه را به خود جذب می‌نماید و فشار را از روی زانو و مفاصل شما برمی‌دارد.

غالبا کفش‌های کوهنوردی طوری طراحی می شوند که ضدآب باشند تا پای شما راحت و خشک بماند. ولی ممکن است همه‌ی کفش‌های کوهنوردی ضدآب نباشند، بدین ترتیب در صورتی‌که یک کفش کوهنوردی حرفه‌ای می خواهید حتما به اطلاعات و ویژگی‌های آن دقت نمایید.

بعضی از کفش‌های کوهنوردی برای هوای گرم طراحی شده‌اند و به همین علت جنس رویه‌ آن ها از مش (Mesh) است که به دم‌ و بازدم بهتر پا یاری می کند. البته این خصوصیت منجر می شود این مدل کفش‌ها برای فصل زمستان و هوای مرطوب مناسب نباشند.

کفش ورزشی مناسب کوهنوردی

 

کفش شنا یا کفش ورزشی آبی (Water Shoe)

احتمالا از نظر شما شنا کردن نیاز به کفش خاصی نداشته باشد و ترجیح بدهید با یک جفت کفش تابستانی لاانگشتی راحت به استخر یا کنار دریا بروید. ولی ساحل‌هایی که بافت صخره‌ای و سختی دارند شما را پشیمان خواهند کرد. برای این مدل ساحل‌ها باید به فکر خرید کفش مناسب برای شنا باشید.

کفش‌های ورزشی آبی‌ غالبا محصولی پلاستیکی یا شکل سبکی دارند و مهمترین کاربردشان حفاظت کردن شما در قبال سنگ و کلوخ‌هایی است که ممکن است پایتان را خراش بدهند. ولی حتما این کفش‌ها برای پوشیدن در آب از دیگر مدل های کفش ورزشی راحت‌تر می باشند. در صورتی که رودخانه‌ نوردی می کنید یا راهی کوهپیمایی در محیطی می باشید که ممکن است به رودخانه هم بخورید، کفش‌های ورزشی آبی به کارتان خواهد آمد.

 

updated on 3/2/2021

All Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *