پیشگیری از جوش و آکنه صورت با 8 روش

پیشگیری از جوش صورت با روش های طبیعی

اگر نسبت به زیبایی صورت خویش حساسیت دارید حتماً به شدت از جوش چهره یا این که به عبارتی آکنه بیزار می‌باشید . جوش صورت مدتی میاید و قرمزی و برآمدگی ناهنجاری روی پوست تولید می نماید و بعداز آن که از بین می رود هم تا مدت‌ها جای آن روی صورت موجود است . روش‌های متمایز برای معالجه جوش صورت وجود دارا‌هستند البته شایسته ترین عمل این است که از جوش صورت پیشگیری شود . هنگامی از جوش زدن جلوگیری به کار آید , طبیعتاً ناخواسته برای تحمل قرمزی و برآمدگی جوش و بعد از مدتی تحمل جای جوش نخواهد بود . این نوشتار در همین راستا بر روی روش‌های پیشگیری از جوش صورت تمرکز دارااست . در شرایطی‌که به‌دنبال آن میباشید که دیگر جوش نزنید تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید .

علل جوش صورت
برای پیشگیری از جوش صورت و همینطور معالجه آن دقت به دلیل جوش با اهمیت است . البته نکته اینجاست که جوش صورت یک علت مشخص و معلوم ندارد بلکه در هر انسانی ممکن است عاملی خاص موجب جوش زدن شده باشد . به صورت کلی از مورد ها پایین می‌توان تحت عنوان علل جوش صورت اسم برد :

بسته شدن منافذ پوست ( شایع‌ترین علت پیدایش جوش صورت بسته شدن منافذ پوست است . هنگامی که منافذ پوست مسدود میشوند , باکتری‌ها و چربی‌ها در آن نواحی انباشته شده و موجب تولید جوش میگردند . )
ژنتیک ( ژنتیک هم قادر است در پیدایش جوش صورت نقش داشته باشد . به این ترتیب چنانچه در خانواده‌تان سوابق آکنه وجود داشته باشد احتمال پیدایش اکنه در صورت شما هم بیشتر است . )
هورمون‌ها ( سطح استروژن و تستسترون هم رابطه مستقیمی با جوش صورت دارااست . به همین بهانه است که در دوران بلوغ و همینطور دوران قاعدگی میزان پیدایش جوش بیش‌تر است . )
استرس ( بعضا مطالعات نشان از آن دارا هستند که استرس موجب تشدید جوش صورت می‌گردد . )

افسردگی ( افسردگی هم با اکنه رابطه داراست و اما برعکسِ این داستان هم صادق است . یعنی گاه افسردگی موجب آکنه میگردد و گاه خویش آکنه است که برای اشخاص افسردگی را به همراه دارااست . )
استفاده سیگار ( اما دقیقاً معلوم نیست که چه رابطه‌ای دربین سیگار کشیدن و اکنه موجود است , ولی بعضا مطالعات نشان می دهند که سیگار موقعیت جوش را بدتر می نماید . با وجودی که مطالعات بیش‌تری دراین باره واجب است , البته می‌توان خاطرنشان کرد که یکی علل احتمالی قادر است کاهش اکسیژن پوست ناشی از مصرف سیگار باشد . )
مصرف الکل ( ولی الکل موجب تولید آکنه نمیشود البته با تأثیر بر روی هورمون‌های تن می تواند موجب تشدید آکنه شود . )
رژیم غذایی ( بخش اعظمی براین باوراند که برخلاف باورهای قبل , رژیم غذایی موجب ساخت آکنه نمی شود . البته در هرصورت بعضی غذاها مثل غذاهای فرآوری شده و شیرینی‌جات ممکن است موجب بدتر شدن جوش صورت شوند . )

به طور کلی عامل ها متفاوتی میتوانند موجب پیدایش جوش صورت شوند و موردها بالا صرفا جزء این عامل ها می‌باشند . به هر صورت , به هر علتی که جوش در صورت شما وجود داشته باشد می توانید از یک یا این که تعدادی مورد از شیوه های زیر برای معالجه آکنه و البته پیشگیری از جوش صورت به کار گیری نمائید .

شیوه های پیشگیری از جوش صورت

۱ – پیشگیری از جوش صورت با شستشوی مرتب صورت

پاک کردن صورت مبنا و پایه هر مدل مراقبت از پوست است . به این ترتیب برای پیشگیری از جوش صورت هم می بایست پاک کردن صورت را در دستور عمل قرار داد . برای این فعالیت , یک تمیز کننده غیر صابونی غیرکومدون‌زا ( Non – Comedogenic ) تهیه و تنظیم کرده و با به کار گیری از آن یک بار صبح و یک بار شب پوست صورت‌تان را بشویید .

به خاطر داشته باشید که هیچ نیازی به شستشوی صورت بیش تر از دو بار درطول روز نیست . مثلاً نیازی نیست هر بار که حس کردید صورت‌تان چرب شده فوری آن را بشویید . همینطور خوبتر است برای شستشوی صورت از آب ولرم به کار گیری فرمایید تا منافذ پوست‌تان گشوده شوند .

۲ – پیشگیری از جوش صورت با شناخت مدل پوست
بسیار با اهمیت است که مدل پوست خویش را بشناسید . با آشنایی از مدل پوست می‌توان گزینش درستی از محصول ها آرایشی و بهداشتی داشت . مثلا , لوسیونی که برای پوست خشک طراحی شده در صورتی برای پوست چرب مورد استفاده قرار گیرد احتمالاً موجب پیدایش آکنه در صورت خواهد شد .

۳ – پیشگیری از جوش صورت با مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت
مورد دیگری که برای دوری از جوش صورت موثر است , مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت است . ولی این به معنای آن نیست که در درطول روز بارها و بارها پوست‌تان را زیر آب بگیرید , بلکه غرض این است که بایستی به صورت مرتب از کرم مرطوب کننده به کار گیری فرمایید . البته در نظر داشته باشید که هر کرمی برای پوست مطلوب نیست . کرم مرطوب کننده می بایست از دسته غیرکومدون‌زا بوده و همینطور فاقد رایحه و اسانس باشد .

از آلوئه‌ورا می توانید برای مرطوب کردن پوست به کارگیری فرمائید .

۴ – پیشگیری از جوش صورت با نوشیدن آب بسیار

وقتی که تن کم آب است , پوست ناچار می گردد برای ارتقا رطوبت خویش چربی بیش‌تری ایجاد نماید و همین فرمان سبب پیدایش اکنه میشود . بدین ترتیب در در طول روز مضاعف آب بنوشید تا تن با بی آبی مواجه نشود و پوست ناچار نگردد که چربی متعددی ایجاد نماید .

پیشگیری از جوش

۵ – پیشگیری از جوش صورت با کم‌تر آرایش‌کردن
ممکن است وسوسه گردید که آکنه‌های خویش را به‌واسطه‌ی کرم‌پودر و کلاً آرایش و پیرایش نهفته سازید . البته می بایست بدانید که در بیشتر مواقع آرایش و پیرایش بسیار موجب مسدود شدن منافذ پوست شده و در نتیجه جوش صورت شدیدتر می‌گردد . تلاش فرمائید کم آرایش و پیرایش نمائید و هم‌چنین به هیچ عنوان از مواد آرایشی کومدون‌زا به کار گیری نکنید . روی کرم پودر مورد استفاده‌تان می بایست دو عبارت زیر یا این که لااقل یک کدام از آن ها مندرج باشد :

Oil free ( فاقد چربی )
Non – comedogenic ( غیرکومدون‌زا یا این که به عبارتی غیرجوش‌زا )

۶ – پیشگیری از آکنه با بهبود رژیم غذایی
آن‌چه که می‌خورید بر روی کل تن شما تأثیر می گذارد و ولی پوست هم از این قاعده استثنا ندارد . یک بررسی در آکادمی پوست ایالات متحده نشان می دهد که چند غذاها موجب بدتر شدن حالت آکنه میشوند . این مواد غذایی یک خصوصیت مشترک دارا‌هستند و آن این است که از گلیسمی بالایی برخوردار می باشند از جمله : چیپس , شیرینی‌ها و هر چیزی که با آرد سپید تنظیم شده باشد .

همینطور در تحقیقی دیگر هم معین شده که تولیدها لبنی در تشدید آکنه نقش دارا‌هستند .

۷ – پیشگیری از آکنه با عدم به کار گیری از اسکراب
در حالتی‌که آکنه دارید از اسکراب صورت اجتناب نمائید . اسکراب موجب تحریک پوست شده و ممکن است التهاب و آکنه‌ی آن را ارتقاء دهد .

۸ – پیشگیری از جوش صورت با عدم قرار گرفتن در معرض نوروروشنایی خورشید
قرار گرفتن طولانی مدت در قبال نور خورشید موجب کم آبی پوست شده و در نتیجه پوست برای جبران رطوبت چربی متعددی ایجاد مینماید که‌این امر آکنه را به‌دنبال داراست . تلاش نمایید برای دوران طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرید و همینطور همواره از کرم ضد آفتاب فارغ از چربی با SPF30 مصرف نمائید .

حرف پایان

۸ روش بالا می توانند در پیشگیری از جوش صورت موثر باشند ولی این به معنای آن نیست که نباید درمان‌های تجویزشده‌ی دکتر معالج را کنار بگذارید . این روش‌ها را می بایست حتماً در کنار روش‌های درمانی مورد به کار گیری قرار دهید و امیدوار باشید که به زودی حالت پوست‌تان بهبود یابد .

در حالتی‌که که تجربه‌ای در رابطه با رفع آکنه و پیشگیری از پیدایش آن دارید لطف کرده و در قسمت نظرها آن را با ما و کاربران تقسیم نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *