نکاتی ضروری برای حفظ سلامت ناخن ها!

سلامت ناخن ها در زیبایی

خوب به سلامت ناخن های خود نگاه کنید. آیا محکم و سالم به نظر می‌رسند؟ آیا رگه ‌‌رگه می باشند و یا رنگ یا شکل قسمت‌هایی از آنها غیر نرمال است؟ خیلی از این حالت‌های غیرعادی ناخن را می‌توان با مقداری مراقبت برطرف کرد، البته برخی از آنها نشان‌دهنده اشکال‌ در سلامتی ناخن هایتان است و می بایست حتما با راهنمایی دکتر آنها‌ را از بین ببرید.

همگی ما دوست داریم ناخن‌های تر و تمیز و سالمی داشته باشیم؛ ناخن‌هایی بلند و جدا از پوسته که به‌ راحتی نشکنند. ولی چطور می توانیم ناخن‌های درست و زیبایی داشته باشیم؟ در‌این مقاله شیوه های محافظت از ناخن ها را شرح می دهیم. با مه استایل همراه باشید.

ناخن‌های شما از لایه‌هایی از پروتئین به اسم کراتین تشکیل شده‌اند که از منطقه کوتیکول آغاز به رشد می نمایند. ناخن‌های سالم نرم‌اند، شیار و حفره ندارند، و رنگ و شکل‎شان یکسان است.

 

نشانه‌های سلامت ناخن ها

رنگ ناخن بایستی صورتی مایل به سفید باشد.
پوسته‌ دارند (پوسته‌ها نشانۀ تندرست بودن ناخن‌ها است؛ پس آن ها را نکنید)
ناخن‌ها و سر سفید آنها هم ‌اندازه اند.
قسمت هلالی‌شکل (مشهور به هلالچه) در پایه ناخن‌ها جای دارد.

 

نکات محافظت از ناخن‌‌ها

ناخن‌‌ها را به‌شکل تر و تمیز کوتاه فرمایید. کوتاه‌ کردن منظم برای محافظت از ناخن ها مهم است؛ پس هر دو هفته یک بار، زمانی را برای کوتاه ‌کردن آنها اختصاص دهید.

 

سلامت ناخن ها در زیبایی

 

حق تقدم با سلامت ناخن ها است نه طولشان

بی شک ناخن‌های بلند، زیبا می‌باشند و نقش مهمی در زیبایی ناخن دارند، ولی در حالتی‌که ناخن‌هایتان مرتب می‌شکنند، بهتر است آن ها را کوتاه نگه دارید (دست کم تا‌هنگامیکه بهبود پیدا نمایند). ناخن‌های کوتاهی که به‌شکل گرد، سوهان کشیده شده باشند مرتب‌تر به نظر می‌رسند و رسیدگی‌شان راحت‌تر است و می توانید فارغ از نگرانی صرفا به فکر قوی‌تر کردنشان باشید. تا زمانی که ناخن‌ها همگی هم‌اندازه و مرتب باشند، زیبا می باشند.

 

پوست اطراف ناخن را نکنید

پوست اطراف ناخن وظیفه مهمی دارد: این پوست‌ها ناخن را در بسترش محکم نگه می‌دارند. پس زمانی آن‌ها را بر می دارید، مهره نگهدارنده ناخن‌ها را حذف می کنید و درنتیجه، ناخن‌هایتان را علیه باکتری و عفونت‌ آسیب‌پذیر می کنید. هر‌قدر به این پوسته‌ها دست نزنید، بیشتر به ناخن‌هایتان لطف می کنید. نگهداری از پوسته‌ها سبب کاهش پوسته‌های معلق کنار ناخن‌ها می شود (این پوست‌ها را هم نباید بکنید، چون این کار سبب افزایش احتمال عفونت می گردد).

 

برچسب روی لاک‌هایتان را بخوانید

درست نظیر برندهای مختلف لوازم آرایش و پیرایش و محصول ها نگهداری از پوست، همگی برندهای نگهداری از ناخن ها کیفیتی یکسان ندارند؛ پس حتما سعی کنید محصول ها و برندهای مطمئن را تهیه و تنظیم فرمائید، چون مواد شیمیایی مو جود در محصول ها نامرغوب سبب شکنندگی، پوسته‌پوسته شدن و ترک خوردن ناخن‌ها می شوند.

 

از کاشت ژل بپرهیزید

بیشتر متخصصین نگهداری از ناخن‌‌ها و پوست، کاشت ژل یا این که اکریلیک را سفارش نمی کنند؛ چون با این‌که این روش‌ها به یاد ماندنی است، فشار متعددی بر ناخن می آورند. البته در شرایطی‌که مصمم می باشید که از این روش‌ها استفاده نمایید. به‌کمک شیوه‌های خاصی می توانید آسیب‌هایشان را کاهش دهید. اختلال اصلی در کاشت ژل، قرار گرفتن ناخن‌ها در معرض اشعهٔ UV برای خشک شدن ژل است.

این عمل می تواند به پوست زیر و دور و اطراف ناخن آسیب برساند و سبب ارتقاء خطر ابتلا به سرطان شود. برای کاهش خطر می توانید قبل از نهادن دست‌تان پایین دستگاه UV، روی آنان کرم ضد آفتاب با اس. پی. اف ۳۰ تا ۵۰ بمالید یا از دستکش‌های اختصاصی استفاده فرمائید که قسمت ناخن‌هایشان باز است تا بقیۀ قسمت‌های دستتان از آسیب‌های UV در امان بمانند.

 

سلامت ناخن ها در زیبایی

مطالب مرتبط:

همه چیز درمورد ژلیش ناخن

 

به ناخن هایتان استراحت دهید

طراحی‌ ناخن با رنگ‌های شاد و طرح‌های دقیق را برای پایان هفته‌ بگذارید و در حین هفته تنها از همان لایه پوششی یا برق ناخن استفاده فرمایید. متخصص ها نگهداری از ناخن می گویند: در حالتی که پی در پی لاک بزنید و ناخن‌ها را طراحی فرمائید، آن‌ها به‌مرور زمان خشک و رنگ زرد و چه بسا ضعیف می شوند.

استفاده بیش ‌از اندازه از لاک‌پاک کن‌ها نیز سبب خشک و ضعیف شدن ناخن‌ها می‌گردد. معمولا گاهی طبیعی بودن ناخن‌ها دقیقا به عبارتی چیزی است که برای محافظت از ناخن ها به آن نیاز دارید.

 

سلامت ناخن ها در زیبایی

 

دست‌ها و ناخن‌هایتان را مرتب مرطوب نمائید

احتمالا فارغ از زدن کرم نرم‌کننده به صورت‌تان شب‌ها به رختخواب نمی‌روید؛ پس چرا نباید به همین مقدار به ناخن‌هایتان دقت کنید؟ ادغام روغن آووکادو و روغن بادام می تواند ناخن‌ها و پوست‌های اطراف آنها‌را تقویت نماید و مرطوب نگه دارد، ولی هر مدل روغن مغذی دیگر هم برای مرطوب نگه داشتن ناخن‌ها موءثر است.

 

هنگام شستن ظرف از دستکش استفاده فرمایید

هر وقت از مواد شیمیایی استفاده می کنید (چه برای باغبانی، چه برای ظرف شستن)، حتما از دستکش‌های پلاستیکی استفاده نمایید. ظرف شستن با آب داغ و مایع ظرف‌شویی فارغ از دستکش، ناخن‌هایتان را ضعیف می کند.

هنگام انجام کارهایی مثل باغبانی نیز به‌ این استدلال که گل و خاک زیادی لای ناخن‌ها می رود، پاک کردن‌شان طاقت فرسا می‌گردد. به همین صورت در روزهای سرد زمستانی نیز با پوشیدن دستکش از ناخن‌هایتان نگهداری نمائید و اجازه ندهید مواد مرطوب‌کننده‌ای که به دست‌هایتان زده‌اید، هدر رود.

 

غذاهای سرشار از پروتئین بخورید

ناخن‌های شما از پروتئینی به اسم کراتین ساخته شده‌اند؛ پس بهبود رژیم غذایی همان‌قدر که در شفافیت پوست و درخشش موها اثر دارد و به تقویت ناخن هایتان نیز کمک می کند. اضافه کردن ویتامین ها و مکمل‌هایی نظیر بیوتین، ویتامین E و روغن ماهی یا این که مصرف خوراکی‌هایی مثل مغزها، ماهی و حبوبات، سلامت ناخن‌هایتان را تضمین می کند.

 

updated on 2/27/2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *