نکاتی که باید در مورد ضدآفتاب ها بدانید | SPF ضد آفتاب به چه معناست؟

SPF ضد آفتاب

همه ما میدانیم می بایست از پوستمان در قبال آفتاب حفظ کنیم و برای همین است که از کرم ضد آفتاب به کارگیری می کنیم . همه هم با عدد ها متفاوتی که در کنار SPF ضد آفتاب نوشته می‌گردد آشنا هستیم . ولی تا چه حد می دانیم این عدد به چه معناست و کم و فراوان بودن آن چه هنگامی تاثیرگذار است؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه این عدد ها کسب فرمایید .

SPF ضد آفتاب چیست؟

SPF خلاصه شده لغت Sun Protection Factor به معنای «فاکتور حفظ در قبال خورشید» است . SPF ضد آفتاب در واقع مشخص و معلوم می نماید تا چه زمان کرم ضد آفتاب می تواند از پوست شما در قبال اشعه ماورابنفش ( UVB ) خورشید که برای پوست زیان آور است مراقبت نماید . در شرایطی‌که از پوست در قبال اشعه UVB مراقبت نکنید با گذشت زمان ممکن است با مشکلات پوستی متعدد که مهم ترین آنها سرطان پوست است مواجه گردید . ملانوما هم یکی اشکال سرطان پوست است که در اثر نگهداری نشدن پوست در قبال اشعه خورشید صورت می دهد .

تا به اینجا متوجه شدیم حساس است که از کرم ضد آفتاب به کار گیری کنیم و SPF ضد آفتاب چه معنایی دارااست . البته اعداد و ارقام آن چه تعبیری دارند؟ فرق SPF ضد آفتاب ۱۵ با ۵۰ چیست؟ کدام تعیین بهتری است؟ این‌ها هم احتمال دارد سوالاتی باشد که در رابطه SPF ضد آفتاب برایتان اتفاق افتاده باشد .
اعداد و ارقام SPF چه تعبیری دارند؟
پوست معمولا بعداز این‌که ۱۰ دقیقه سوای نگهداری در قبال اشعه خورشید قرار بگیرد شروع به سوختن مینماید . اکنون در شرایطی که از یک ضد آفتاب با SPF 30 به کارگیری کرده باشید یعنی ۳۰ برابر معمول بیشتر طول می کشد تا آسیبی به پوستتان رسد . یعنی پوست شما ۳۰۰ دقیقه در قبال اشعه خورشید در امان است که می شود ۵ ساعت .

البته این تصور که یکبار ضد آفتاب زدن در روز کافیست خطا است . بیشتر متخصص ها پوست توصیه مینمایند که در صورتی به صورت بدون واسطه زمان زمان طولانی را در معرض روشنایی خورشید میباشید خوب تر است هر دو ساعت یکبار مجددا کرم ضد آفتاب بزنید . بخصوص در فصل‌های گرمی مانند فصل‌تابستان که هم اشعه خورشید شدیدتر است هم امکان دارد پوست شما زودتر عرق نماید . مواردی که به استخر و یا این که شنا در دریا نیز میروید بایستی بدین مسائل توجه داشته باشید و از کرم ضد آفتاب‌هایی با SPF بالاتر به کار گیری نمایید .

این نکته هم مضاعف دارای اهمیت است که بدانید هیچ کرم ضد آفتابی از پوست شما صد در صد حفظ نمیکند . برای مثال یک کرم ضد آفتاب که کمترین حد SPF را داراست ( ۱۵ ) در بهترین وضعیت ۹۳ درصد از پوست شما در قبال اشعه UVB مراقبت می نماید . چه بسا چنانچه SPF ضد آفتاب شما ۱۰۰ هم باشد باز نیز به معنای نگهداری صد در صد از پوست نیست و در بهترین موقعیت قادر است ۹۹ درصد از پوست شما حفظ نماید . بدین ترتیب در صورتی در مناطقی می باشید که نور آفتاب شدید است , بخصوص در فصل‌های گرم , علاوه بر کرم ضد آفتاب بد نیست از کلاه لبه دار به کارگیری نمایید که روی صورت شما سایه‌ای تولید نماید و حفظ بیشتری از آن صورت بگیرد .

چه کرم ضد آفتابی بخریم؟

با وجود کرم‌های ضد آفتاب متنوعی که در بازار موجود هست ممکن است برایتان این سوال به‌وجود بیاید که بایستی به چه فاکتورهایی هنگام خرید کرم ضد آفتاب توجه کنیم؟ یکی‌از مواقعی که به آن اشاره شد SPF ضد آفتاب بود . غالبا توصیه میگردد از کرم ضد آفتابی که دست کم SPF آن ۳۰ است به کار گیری نمائید . البته به عنوان مثال کسانی که پوست تیره‌تری دارا‌هستند , بازه زمان بیشتری در آفتاب قرار می گیرند , بیماری‌های پوستی دارا هستند یا این که می خواهند به فعالیت‌هایی مثل کوهنوردی یا این که اسکی بپردازند , با اهمیت است که از کرم ضد آفتاب با SPF بالاتری به کار گیری نمایند . همینطور اعتنا بدین نکته هم کلیدی است که درهرصورت استفاده یکبار از کرم ضد آفتاب , بخصوص برای کسانی که بازه زمان طولانی را در ساعتها آفتابی روز خارج از منزل می باشند با اهمیت است که هرچند ساعت یکبار کرم ضد آفتاب خویش را تجدید نمایند .

البته یک مسائل حساس دیگر نگهداری در قبال اشعه UVA است . روشنایی خورشید دو جور اشعه ماورا بنفش دارااست که با امداد SPF می توانید در قبال UVB محفوظ بمانید ولی UVA هم بایستی در حیث گرفته شود . UVA اشعه‌ای است که موجب تیرگی پوست میشود , تیرگی که در تابستان دوچندان محبوبیت دارااست ولی در حقیقت جراحت رساندن به پوست است . UVA همینطور موجب ساخت چروک روی پوست و پیری پوست می شود . متخصصین پوست توصیه مینمایند برای مراقبت از پوست در قبال این اشعه خوب تر است از کرم ضد آفتابی که برچسب Broad Spectrum دارا هستند به کارگیری فرمائید . این به این معناست که کرم ضد آفتاب علاوه بر نگهداری از پوست در قبال UVB از پوست در قبال UVA هم مراقبت می‌نماید .

SPF ضد آفتاب ، چرا باید از ضدآفتاب استفاده کینم؟

آیا بایستی در فصل زمستان نیز کرم ضد آفتاب بزنیم؟

احتمالا تصور این که در زمستان آفتابی نیست که بخواهیم از پوست در برابرش حفظ کنیم موجب شود تصمیم بگیریم در فصل‌زمستان از کرم ضد آفتاب به کار گیری نکنیم . این اشتباه را مرتکب نشوید . پوست در تمام فصول سال می بایست در قبال اشعه خورشید مراقبت شود . حتی‌د‌ر ابری‌ترین ایام که هیچ خورشیدی در اسمان دیده نمیشود هم اشعه UV خورشید موجود هست . به این ترتیب این‌که ما در فصل‌زمستان برنزه نمی‌شویم ادله بر این نیست که پوستمان در قبال اشعه خورشید در امان باقیمانده است .

همینطور پوست ما در فصل‌زمستان حساس‌تر از فصل‌تابستان است . بدین ترتیب چه بسا روشنایی کم خورشید هم میتواند به روی آن تاثیر بگذارد . بخصوص زمانیکه در فصل‌زمستان برای اسکی و کوهنوردی می روید , شدت نوروروشنایی خورشید با رفتن به کنار دریا در یک روز فصل تابستان برابری مینماید . براین اساس فراوان اساسی است که در زمستان هم از کرم ضد آفتاب با دست کم SPF 30 استعمال نمائید .

حرف نهایی

کرم ضد آفتاب از پوست ما در قبال اشعه خورشید مراقبت می‌نماید . SPF ضد آفتاب به ما میگوید تا چه بازه زمانی میتوانیم با به کار گیری از این کرم در فضای باز و زیر نور آفتاب قدم بزنیم . اگر چه درک کردن این نکته که کرم ضد آفتاب در بهترین موقعیت همچنان موجب می‌گردد یک درصد نور و روشنایی خورشید به پوست برخورد نماید هم کلیدی است به این ترتیب خوب تر است علاوه بر این که کرم ضد آفتاب می‌زنید در سایه قدم بزنید یا این که کلاه لبه دار بگذارید تا مراقبت بیشتری از پوست شما صورت بگیرد .
همینطور فراموش نکنید هنگام قدم زدن در آفتاب مطلقا عینک آفتابی بزنید که به خیر و خوبی از اطراف چشمان شما مراقبت نماید . به هیچ وجه از کرم به دور چشم زمانی که خارج میروید استفاده نکنید و در عوض اطراف چشمتان را کرم ضد آفتاب بزنید . خوبتر است ۳۰ دقیقه قبل از خارج رفتن از منزل کرم ضد آفتاب بزنید تا به خیر و خوبی جذب پوستتان شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *