نکاتی ضروری برای حفظ سلامت ناخن‌هایتان!

ناخن‌هایتان را اینگونه سالم نگه دارید

خوب به ناخن‌هایتان نگاه نمایید . آیا محکم و سالم به نظر می‌رسند؟ آیا رگه‌‌رگه میباشند و یا این که رنگ یا شکل قسمت‌هایی از آنان غیر نرمال است؟ خیلی از این حالت‌های غیرعادی ناخن را می‌توان با مقداری نگهداری برطرف کرد , البته برخی از آن ها نشان‌دهنده نقص‌ در تندستی ناخن هایتان است و می بایست حتما با راهنمایی دکتر آنها‌را از میان ببرید
همگی ما دوست داریم ناخن‌های تر و تمیز و سلامتی داشته باشیم ; ناخن‌هایی بلند و فارغ از پوسته که به‌راحتی نشکنند . ولی چطور می توانیم ناخن‌های تندرست و زیبایی داشته باشیم؟ در‌این مقاله شیوه های محافظت از ناخن ها را شرح میدهیم . با ما همراه باشید .

ناخن‌های شما از لایه‌هایی از پروتئین به اسم کراتین تشکیل شده‌اند که از منطقه کوتیکول آغاز به رشد می نمایند . ناخن‌های سالم نرم‌اند , شیار و حفره ندارند , و رنگ و شکل‎شان یکسان است .

نشانه‌های ناخن‌ سالم
رنگ ناخن بایستی صورتی مایل به سپید باشد ;
پوسته‌ دارا‌هستند ( پوسته‌ها نشانۀ تندرست بودن ناخن‌ها است ; پس آن ها را نکنید ) ;
ناخن‌ها و سر سپید آن ها هم‌اندازه اند ;
قسمت هلالی‌شکل ( مشهور به هلالچه ) در پایه ناخن‌ها جای دارد .

نکات محافظت از ناخن‌‌ها
ناخن‌‌ها را به‌شکل تروتمیز کوتاه فرمایید
کوتاه‌ کردن منظم برای محافظت از ناخن ها حیاتی است ; پس هر دو هفته یک بار , وقتی را برای کوتاه ‌کردن آنها اختصاص دهید .

حق تقدم با سلامت ناخن‌ها است نه طولشان
بی شک ناخن‌های بلند خوشگل می‌باشند و نقش مهمی در زیبایی ناخن دارا هستند , ولی در حالتی‌که ناخن‌هایتان مرتب می‌شکنند , خوب تر است آن ها را کوتاه نگه دارید ( دست کم تا‌هنگامیکه بهبود پیدا نمایند ) . ناخن‌های کوتاهی که به‌شکل گرد , سوهان کشیده شده باشند مرتب‌تر به نظر می‌رسند و رسیدگی‌شان راحت‌تر است و می توانید فارغ از نگرانی صرفا به فکر قوی‌تر کردن‌شان باشید . تاهنگامیکه ناخن‌ها همگی هم‌اندازه و مرتب باشند , خوشگل میباشند .

پوست اطراف ناخن را نکنید
پوست اطراف ناخن وظیفه مهمی دارااست : این پوست‌ها ناخن را در بسترش محکم نگه می‌دارند . پس زمانی آن‌ها را بر می دارید , مهره نگهدارنده ناخن‌ها را حذف می کنید و درنتیجه , ناخن‌هایتان را علیه باکتری و عفونت‌ آسیب‌پذیر میکنید . هر‌قدر بدین پوسته‌ها دست نزنید , بیشتر به ناخن‌هایتان لطف میکنید . نگهداری از پوسته‌ها سبب ساز کاهش پوسته‌های معلق کنار ناخن‌ها می شود ( این پوست‌ها را هم نباید بکنید , چون این فعالیت سبب ساز ارتقا احتمال عفونت می گردد ) .

برچسب روی لاک‌هایتان را بخوانید
درست نظیر برندهای مختلف لوازم آرایش و پیرایش و محصول ها نگهداری از پوست , همگی برندهای نگهداری از ناخن ها کیفیتی یکسان ندارند ; پس حتما تلاش فرمایید محصول ها و برندهای مطمئن را تهیه و تنظیم فرمائید , چون مواد شیمیایی مو جود در محصول ها نامرغوب سبب شکنندگی , پوسته‌پوسته شدن و ترک خوردن ناخن‌ها میشوند .

از کاشت ژل یا این که اکریلیک بپرهیزید
بیشتر متخصصین نگهداری از ناخن‌‌ها و پوست , کاشت ژل یا این که اکریلیک را سفارش نمیکنند ; چون با این‌که این روش‌ها به یاد ماندنی است , فشار متعددی بر ناخن میاورند . البته در شرایطی‌که مصمم می باشید که از این روش‌ها استفاده نمایید , به‌کمک شیوه‌های خاصی میتوانید آسیب‌هایشان را کاهش دهید .

اختلال اصلی در کاشت ژل , قرار گرفتن ناخن‌ها در معرض اشعهٔ UV برای خشک شدن ژل است . این فعالیت میتواند به پوست زیر و دور و اطراف ناخن آسیب برساند و سبب ارتقاء خطر ابتلا به سرطان شود . برای کاهش خطر می توانید قبل از نهادن دست‌تان پایین دستگاه UV , روی آنان کرم ضد آفتاب با اس . پی . اف ۳۰ تا ۵۰ بمالید یا این که از دستکش‌های اختصاصی به کارگیری فرمائید که قسمت ناخن‌هایشان باز است تا بقیۀ قسمت‌های دستتان از آسیب‌های UV در امان بمانند .

 

ناخن‌هایتان اینگونه سالم میمانند

به ناخن‌هایتان استراحت دهید

طراحی‌ ناخن با رنگ‌های شاد و طرح‌های دقیق را برای پایان هفته‌ بگذارید و در حین هفته تنها از همان لایه پوششی یا این که برق ناخن به کار گیری فرمایید . متخصص ها نگهداری از ناخن می گویند : در حالتی که پی در پی لاک بزنید و ناخن‌ها را طراحی فرمائید , آن‌ها به‌مرور زمان خشک و رنگ زرد و چه بسا ضعیف می گردند . استعمال بیش‌ازاندازه از لاک‌پاک‌کن‌ها نیز سبب ساز خشک و ضعیف شدن ناخن‌ها می‌گردد . احتمال دارد گهگاه طبیعی بودن ناخن‌ها دقیقا به عبارتی چیزی است که برای محافظت از ناخن ها به آن نیاز دارید .

دست‌ها و ناخن‌هایتان را مرتب مرطوب نمائید
احتمالا فارغ از زدن کرم نرم‌کننده به صورت‌تان شب‌ها به رختخواب نمی‌روید ; پس چرا نباید به همین مقدار به ناخن‌هایتان دقت کنید؟ ادغام روغن آووکادو و روغن بادام می تواند ناخن‌ها و پوست‌های اطراف آنها‌را تقویت نماید و مرطوب نگه داراست , ولی هر مدل روغن مغذی دیگر هم برای مرطوب نگه داشتن ناخن‌ها موءثر است .

هنگام شستن ظرف از دستکش استفاده فرمایید
هر وقت از مواد شیمیایی به کارگیری میکنید ( چه برای باغبانی , چه برای ظرف شستن ) , حتما از دستکش‌های لاستیکی , وینیل یا این که پلاستیکی به کار گیری نمایید . ظرف شستن با آب داغ و مایع ظرف‌شویی فارغ از دستکش , ناخن‌هایتان را ضعیف میکند . هنگام انجام کارهایی مثل باغبانی نیز به‌ این استدلال که گل و خاک زیادی لای ناخن‌ها میرود , پاک کردن‌شان طاقت فرسا می‌گردد . به همین صورت در روزهای سرد زمستانی نیز با پوشیدن دستکش از ناخن‌هایتان نگهداری نمائید و اذن ندهید مواد مرطوب‌کننده‌ای که به دست‌هایتان زده‌اید , هدر رود .

غذاهای غنی از پروتئین بخورید
ناخن‌های شما از پروتئینی به اسم کراتین ساخته شده‌اند ; پس بهبود رژیم غذایی همان‌قدر که در شفافیت پوست و درخشش موها اثر دارااست , به تقویت ناخن هایتان نیز یاری می کند . اضافه کردن ویتامین ها و مکمل‌هایی نظیر بیوتین , ویتامین E و روغن ماهی یا این که مصرف خوراکی‌هایی مثل مغزها , ماهی و حبوبات , سلامت ناخن‌هایتان را تضمین میکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *