موخوره مو | راه درمان و جلوگیری از ایجاد موخوره

موخوره مو، را درمان این بیماری

بیشتر خانم‌ها شیفته‌ی گیسو بلند و قشنگ می‌باشند . ولی بلندی موی به تنهایی کفاف نمیدهد . یکی ملاک‌های زیبایی گیسو , سالم آن است . تولید موخوره که بیماری رایجی است تندرست و زیبایی موی را انگیزه قرار می دهد و موجب شکستگی و نامرتبی در ظاهر موی می شود . به همین بهانه شما می بایست با شیوه های معالجه موخوره آشنا باشید .

موخوره چیست؟

موخوره که اسم علمی آن تریکوپتیلوزین ( Trichptylosis ) است , خلل رایجی است که اکثر وقت ها خانم‌ها آن را تجربه میکنند . این بیماری انتهای ساقه موی را سرگرم مینماید و موجب دو شاخه یا این که چندین شاخه شدن ساقه موی می گردد . آنگاه در راستای ریشه موی پیشروی کرده و موجب شکستن و باریک شدن گیسو میگردد . در واقع این بیماری به کوتیکول گیسو ( لایه‌ای که بخش بیرونی گیسو را می‌پوشاند ) آسیب میرساند و نظم سلول‌های آن را به هم می‌ریزد .
علل ایجاد موخوره
موخوره در بین موهای خشک رایج‌تر است . به طور کلی با بلند شدن موها , رطوبت کمتری به نوک آنان میرسد . از سویی دیگر , بخش انتهایی موی برهه زمانی زمان طولانی‌تری در معرض نور و روشنایی و ماده های شوینده بوده است و به ضعیف‌ترین قسمت موی تبدیل میشود .

به طور کلی دستکاری کردن موها عامل حیاتی تولید موخوره است . استعمال از مواد شیمیایی در رنگ‌ها , حرارت ناشی از سشوار و اتوی مو و فر کننده ها و چه بسا مواد شستشو و شامپوهای روزمره موجب ضعف بخش انتهایی گیسو , بی آبی آن و در غایت تولید موخوره میشود .

معالجه موخوره
خبر بد این است که موخوره هنوز معالجه قطعی ندارد . اکنون فقط کاری که برای رویارویی با موخوره می‌توان انجام بخشید , کوتاه کردن موها است . برای معالجه موخوره می بایست نزدیک‌ترین موخوره تولید شده به ریشه را پیدا کرد و موی را دستکم از یک سانتی متری بالای آن کوتاه نمود . اما که کوتاه کردن موها برای خانم‌ها فعالیت چندان سادگی نیست . البته با انجام بعضا از مراقبت‌های خانگی می‌توان تا حد متعددی از تولید موخوره دوری کرد .
پیشگیری از موخوره
همان طور که اشاره کردیم علت دارای اهمیت موخوره دستکاری کردن موها و بی آبی انتهای ساقه گیسو است . پس اولی گام برای داشتن موهایی بلند و تندرست , این است که موی ها را تحریک نکنیم .

از مواد شیمیایی بپرهیزید
گیسو طبیعی به هر رنگ و شکلی که باشد , زیباست . پس تلاش فرمایید تا حد امکان از مواد شیمیایی به کار گیری نکنید . البته در صورتی برای ایجاد تنوع و یا این که پوشاندن موهای سپید قصد دارید که موهایتان را رنگ نمائید , حتما از مواد ارگانیک مثل حنا و قهوه به کار گیری نمائید . یا این که این که نزدیک‌ترین رنگ به موهای خویش را انتخاب فرمائید تا بدون چاره به دکلره و به کار گیری از مواد شیمیایی کار کشته نباشید . در غیر این صورت , به صورت تر و تمیز از نرم‌کننده‌ها و مواد پرخاصیت گیسو به کار گیری فرمایید و در نظر داشته باشید رنگ موهای سوای آمونیاک را خریداری فرمایید .

بیش تر از حد از برس به کار گیری نکنید
یکی عارضه ها ترویج موخوره دربین خانم‌ها آن است که خانم‌ها چند برابر آقایان از برس استعمال می نمایند . بیشتراز حد شانه کشیدن و یا این که شانه کشیدن با خشونت موجب شکستن موها شده و ظاهری نامطلوب به آن ها میدهد .
تلاش نمائید موها را با ملایمت شانه بکشید و در‌صورتی‌که موهایتان به نیز گره خورده‌اند , روی آن را شانه نکشید بلکه گره را با دست یا این که اسپری نرم‌کننده گشوده فرمائید و آن گاه به شانه کشیدن ادامه دهید .

موهایتان را از روشنایی خورشید محفوظ نگه دارید
روشنایی خورشید علی‌رغم تمام فوایدش , ممکن است برای تندرست موی زیان آور باشد . بعد از مو خویش در قبال نور مداوم خورشید حفظ نمایید . خوبتر آن است که بخش انتهایی ساقه موی را حتما بپوشانید .

بیشتراز حد موهایتان را نشویید
ولی که او‌لین گام برای رعایت بهداشت , حمام و شستشوی تروتمیز است . البته بایستی بدانید که شستشوی بیش تر از حد گیسو موجب موخوره میگردد . خوب تر است تعداد دفعاتی که موهایتان را می‌شویید کاهش دهید . و یا این که از شامپو های روزمره به کارگیری فرمائید . به دلیل آن که که‌این شامپوها ترکیبات شیمیایی ملایم‌تری دارا‌هستند و جراحت کمتری به گیسو می‌زنند . همینطور از موادی استعمال فرمائید که رطوبت موی را محافظت می نمایند و از بی آبی و شکنندگی آن پرهیز می‌کنند .

موهایتان را با روش درست بشویید
همینطور روش شستن موها در تندرست آنان نقش موثری داراست . با موهایتان با ملایمت رفتار نمائید . به هیچ عنوان هنگام شستشو , به موها چنگ نزنید . ساقه‌های موی را روی سر جمع نکنید . شایسته ترین روش آن است که ساقه ها را آویزان نهاده و با ملایمت روی آن ها را کف بزنید و آبکشی فرمائید . همینطور نرم کننده را به زیر موی زده و اذن دهید یکسری دقیقه‌ای روی موی بماند . بعد موها را با آب ولرم آبکشی نمایید . به دلیل آنکه آب داغ برای تندرست موها زیان آور است .

موخوره و روش های از بین بردن ان

موها را به درستی خشک نمائید
کشیدن حوله روی موها موجب ناکامی ساقه‌ها و گره خوردن موها می گردد . پس به آرامی آب موها را بگیرید . شایسته ترین آیتم آن است که اذن دهید موها به صورت طبیعی خشک شوند . ولی در شرایطی که به دلایلی مجبور میباشید که سریع‌تر موهایتان را خشک نمایید , حتما از حرارت متوسط سشوار به کار گیری نمایید . ابتدا ریشه و قسمت های میانی ساقه را سشوار بکشید . سشوار را برای بازه زمانی کمتری روی نوک موها نگه دارید . فراموش نکنید که پیش از سشوار , از اسپری های حفظ کننده در قبال حرارت روی گیسو خویش استفاده نمائید . این اسپری‌ها تا حد متعددی از مو شما حفظ کرده و اذن نمی‌دهند که نظم سلولی موهایتان در قبال حرارت زدوده شود .

ابزار گیسو را زیاد به کار گیری نکنید
به طور کلی هر چیزی که موجب فشار به موها شود , ساختار آن‌ها‌را نا مرتب و سبب شکستگی و موخوره خواهد شد . به کارگیری از سنجاق و گیره‌سرهای فلزی , سفت بافتن موها و یا این که سفت بستنشان ( مانند نوع دم اسبی ) به موها آسیب می زند .

تغذیه مطلوب داشته باشید
ویتامین‌ها و پروتئین‌ها نقش تعیین کننده‌ای در تندرست گیسو و پوست دارا‌هستند . پس ساخت هر بیماری ممکن است به واسطه فقدان یک ماده اصلی در تن باشد . تلاش نمایید رژیم غذایی قابل قبولی داشته باشید که دربرگیرنده گونه های ویتامین‌ها و پروتئین‌ها باشد . ویتامین ای و اسیدهای چرب امگا۳ را فراموش نکنید . این مواد موجب محافظت سلامت موها می گردند .

با مواد ارگانیک و غیر عادی موخوره را معالجه نمائید
برای مراقبت شادابی و سالم موها و پیشگیری از موخوره , از روغن‌های ارگانیک به کارگیری فرمایید . بدین منظور می توانید ساقه موها را به روغن آرگان , روغن زیتون و یا این که روغن بادام آغشته فرمایید تا رطوبت گیسو نگهداری شده و با مواد مفید غنی شوند . این روش می تواند تا حدی موجب معالجه موخوره شود و از پیشروی آن پرهیز نماید .
همینطور به کار گیری از نرم‌کننده‌ها و ماسک و کرم موی حتمی است . ولی بایستی در نظر داشت که‌این مواد به حد میانه روی مصرف شوند . به دلیل آن که خودشان میتوانند موجب پیدایش بیماری یا این که تولید ضعف در ساختار موی شوند . همینطور از تولیدات دربردارنده پارافین یا این که نفت سپید پرهیز کنید . چون این مواد سبب ساز کم آبی موی و پیرو آن تولید موخوره می‌شوند .
در شرایطی که که تمام نکات بالا رعایت شود البته کماکان مشکل موخوره شما معالجه نشود , احتمال دارد گیسو در گیر بیماری جدی ای شده‌است . این نقص‌ می تواند به خاطر عامل ها وراثتی باشد و یا این که آنکه محیط در تولید آن نقش داشته باشد . در هر دو صورت می بایست با مراجعه به پزشک معالج علت را شناسایی کرده و آن را از بین برد چرا‌که برطرف کردن موخوره یکی اولی قدم‌ها برای مراقبت زیبایی موها است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *