علت چرب بودن موی سر + درمان چربی مو

چربی مو از علل تا درمان

چربی مو سر در اکثر وقت ها موارد موجب آزار است . حداقلِ داستان این است که چربی مو سر سبب ساز می گردد که موها آلوده و کثیف نشان داده شوند و گویی دارنده‌ی موهای چرب به‌نسبت بقیه افراد کم‌تر به حمام می‌رود! ولی خود هر کس موهایش چرب است میداند که چربی مو سر , هر دلیلی که داشته باشد علتش دیر حمام رفتن نیست . خیلی از اشخاصی که موهایی چرب دارا هستند اتفاقاً بسیار هم حمام میروند . درین نوشتار مروری بر علل چربی مو سر خوا‌هیم داشت و بعد از آن خوا هیم اظهار‌کرد که از چه روش‌هایی می توانید برای معالجه مو چرب استفاده نمائید .

علت چربی مو سر چیست؟

از یک علت خاص نمیتوان در این باره اسم برد , بلکه علل گوناگونی برای چربی گیسو سر وجود دارا‌هستند از جمله :

۱ – مدل موی
در بعضا مورد ها گونه موی موجب می‌گردد چربی در پوست و موی بسیار باشد . مثلاً اشخاصی که موهایی نازک دارا‌هستند عمدتاً موهای‌شان چرب‌تر اند . دلیل آن هم این است که چربی که موی افراد تولید می کنند، تمامش توسط موی این اشخاص جذب نمی شود. در نتیجه چربی سر آن ها بیش تر می ماند و مو این افراد چرب نشان داده می شود. کسانی که موهایی صاف دارا هستند هم چنین وضعیتی برای‌شان موجود هست .

۲ – عامل ها ژنتیکی و موروثی
افرادی که یکی‌از والدین‌شان دارنده مو چرب است , عمدتاً دارنده گیسو چرب می‌باشند .

۳ – رطوبت محل معاش
در شرایطی که مو چرب دارید , یک کدام از علل احتمالی آن میتواند رطوبت محل زندگی‌تان باشد . هرچه محل زندگی‌تان رطوبت بیش‌تری داشته باشد احتمالاً با موهای چرب‌تری دست‌وپنجه نرم میکنید .

۴ – اختلالات هورمونی
اختلالات هورمونی هم می توانند موجب ارتقا چربی گیسو سر شوند . خانم‌هایی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می کنند و افرادی که درگیر استرس می‌باشند پوست سر‌شان سبوم بیش‌تری ایجاد مینماید و درنتیجه موهای چرب‌تری دارا هستند .

۵ – حالت پوست
بعضی حالت پوست نظیر درماتیت سبوره‌ای , اگزما و پسوریازیس هم میتوانند در پیدایش موهای چرب نقش داشته باشند .

۶ – بازی با موها
اگر به صورت آگاهانه یا نا اگاهانه با موهای خود ور می روید، با این کار احتمال اینکه موهایتان چرب شود را افزایش خواهید داد. با چنین عملی از سوی شما، علاوه بر انتقال آلودگی و چربی دست به موهای خود، به پخش شدن چربی در تمام قسمت های موی سر خود کمک می کنید. این مورد برای اشخاصی که بسیار از حد موهای‌شان را برس میکشند هم صادق است .

۷ – استفاده‌ی افراطی از محصول ها موی
استفاده از سرم موی , ژل موی , اشکال شامپوها , نرم‌کننده و … به چرب شدن بیش از حد موهای شما  منجر می شود. مخصوصا اگر یک یا چند مورد از مواد تشکیل دهنده آن بر پایه الکل باشد.

۸ – استفاده‌ی بسیار از حد از شامپو
اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که تصور می کنید شستن مکرر موها در کاهش چربی آن کمک می کنید باید بگویم که کاملا در اشتباهید. در صورتی که موهای خود را بیش از حد بشویید نه تنها از چرب شدن موها جلوگیری می کنید، بلکه باعث افزایش چربی موی سر خود می شوید. در وضعیتی که بسیار از شامپو استفاده می کنید پوست سرتان تشویق می گردد که سبوم بیش‌تری تولید نماید و این برابر است با ارتقا چربی روی پوست سر و موهای‌تان .

چربی مو و راه های درمان

۹ – بقیه علل افزایش چربی مو سر
زمانی که بیش از حد از اتومو یا وسال گرما دهنده دیگر مثل سشوار، کمبود ویتامین B در بدن، استفاده از شامپو یا محصولات بهداشتی که غیر استاندارد هستند،هم میتوانند عللی برای موهای چرب باشند .

پیشگیری از چرب‌شدن موها 
هم اکنون که به صورت مختصر نگاهی به علل احتمالی چربی گیسو سر داشتیم نوبت به آن رسیده که به معرفی شیوه های پیشگیری از چرب‌شدن موها بپردازیم و ببینیم که چه روش‌هایی میتوانند موجب شوند که از شر چربی گیسو سر رها گردید .

الف ) شغل های ساده‌ای که میتوانند برای معالجه موهای چرب موثر باشند
۱ – با موهای‌تان مهربان باشید . هر زمان که به شیوه های متفاوت سرگرم موهای‌تان میباشید , چه شامپو زدن , چه شانه‌کردن , چه اتومو کشیدن و … , تلاش نمایید امور را با لطافت انجام دهید و به رنج با پوست راز و موها برخورد نکنید .
۲ – از تولیدات دارنده سیلیکون به کار گیری نکنید . شامپوها و بقیه محصول ها بهداشتی منحصر به فرد موی در‌حالتی که دارنده سیلیکون باشند موهای‌تان را روغنی می‌نمایند . خوب تر است تا حد قابلیت و امکان از این تولیدات استفاده نکنید .

۳ – زود به زود برس‌تان را تمیز فرمائید . کثیف‌بودن برس هم می تواند موهای‌تان را چرب نماید .

۴ – هنگام به کارگیری از نرم‌کننده اعتنا داشته باشید . به کار گیری از نرم‌کننده می توانند موجب چرب‌شدن موهای‌تان شود . ولی برای دوری از چرب‌شدن موها در اثر استفاده از نرم‌کننده , اولاً بایستی نرم‌کننده را صرفا به نیمه‌ی بالایی موها بزنید و مواظب باشید که نرم‌کننده به ریشه‌ی موها نخورد و ثانیاً بایستی موها را بعد از استفاده از نرم‌کننده کاملاً بشویید تا هیچ اثری از ماده‌ی نرم‌کننده روی موها باقی نماند .

۵ – از محصول ها منحصر موهای چرب استفاده نمایید .

۶ – تلاش نمائید از بازی‌کردن با موها بپرهیزید .

ب ) ماسک‌هایی که میتوانند برای کاهش چربی گیسو سر موءثر باشند
۱ – استعمال از ماسک چای سبز
چای سبز سرشار از پلی‌فنول‌ها است و می تواند برای سلامت پوست سر کارساز باشد . افزون بر این دریافته شده که‌این ماده میتواند برای کاهش سبوم هم کارساز باشد .

چای سبز را بجوشانید و بعداز خنک‌شدن روی موها بمالید . اذن دهید ۳۰ الی ۴۵ دقیقه باقی بماند و بعد با آب ولرم موها را بشویید . از این ماسک می توانید یک بار در هفته به کارگیری فرمائید .

۲ – به کار گیری از پودر کاکائو
پودر کاکائو یک ماده‌ی خوب برای کاهش چربی گیسو سر است و در واقع به‌مانند یک شامپوی خشک‌کننده عمل می نماید .
برای به کار گیری از خاصیت پودر کاکائو , یه خرده پودر کاکائو را روی موها بپاشید . تلاش فرمایید طوری از پودر استفاده فرمایید که همگی موهای‌تان از پودر کاکائو بهره‌مند شوند . این عمل را میتوانید هر زمان که فرصت کافی برای حمام‌رفتن ندارید انجام دهید .

۳ – به کارگیری از ژل آلوئه‌ورا
ژل آلوئه‌ورا می تواند در کنترل سبوم پوست سر کارساز باشد . دو قاشق چای‌خوری از ژل آلوئه‌ورا را با یک قاشق غذاخوری آب لیموی جدید ادغام فرمائید و روی موها بمالید . اذن دهید مخلوط چند دقیقه روی موهای‌تان بماند و آن‌گاه با آب سرد و شامپو بشویید . خوب تر است ترکیب را هنگامی روی موهای‌تان بمالید که دست کم یک بار موها را شامپو کشیده‌اید .

از این ترکیب می توانید یک بار در هفته استفاده فرمایید .

۴ – روغن درخت چای ( روغن تی تری )
روغن درخت چای میتواند موجب کنترل ایجاد سبوم شود . براین اساس از این روغن می‌توان برای کاهش چربی گیسو سر و هم‌چنین معالجه آکنه پوست سر به کار گرفت .

۱۵ قطره از روغن درخت چای را با ۳۰ میلی‌لیتر از یک روغن حامل نظیر روغن نارگیل یا این که روغن جوجوبا مخلوط کرده و ترکیب را به موها بمالید . اذن دهید مخلوط یک ساعت روی موها بماند و آنگاه با به کار گیری از آب و شامپو موهای‌تان را بشویید . از این ادغام میتوانید ۲ تا ۳ بار در هفته به کارگیری فرمایید .

۵ – به کارگیری از نمک اپسوم
نمک اپسوم به‌عنوان منبعی بی نیاز از منیزیم می تواند موجب کاهش التهاب پوست سر و هم‌چنین در اختیار گرفتن ایجاد سبوم شود .

یک یا این که دو قاشق چای‌خوری نمک اپسوم را با شامپو ادغام کرده و موهای‌تان را با این ادغام بشویید . می توانید یک یا این که دو بار در هفته از این ترکیب استعمال فرمائید .

۶ – استفاده از زرده تخم مرغ
زرده تخم مرغ هم قادر است در کاهش چربی گیسو سر کارساز باشد .
یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری آب لیموی نو مخلوط کرده و روی موها بمالید . اذن دهید ترکیب نیم ساعت روی موهای‌تان بماند و آنگاه برای شست‌وشوی آن مبادرت نمایید .
۷ – به کار گیری از ماست
به کار گیری از ماسک ماست قادر است برای تغذیه‌ی موها و تهیه و تنظیم PH آنان کارساز باشد.

برای به کار گیری از خاصیت ماست , میتوانید نصف فنجان ماست را با دو قاشق غذاخوری آب لیموی جدید و یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین ادغام کرده و خمیر حاصل‌شده را روی موها بمالید . بگذارید مخلوط نیم ساعت روی موهای‌تان باشد و آنگاه با آب و شامپو موها را بشویید . از این مخلوط می توانید یک الی دو بار در هفته به کار گیری نمایید .

یک سری نکته در رابطه با چربی گیسو سر
فراوان شستن موها , همان‌طور که در ابتدا گفته شد , نه فقط تأثیر مثبت ندارد بلکه موجب بدتر شدن چربی مو سر می شود . با شامپو دون سیلیکون موهای خود را دو الی سه روز یک بار به خوبی بشویید.
برخلاف اعتقادوباور عموم , سبوم و چربی مو سر موجب ریزش گیسو نمی‎شوند .
از استرس خودداری کنید . روغن‌های حتمی , دم‌نوش‌های گیاهی و مدیتیشن در کاهش استرس موءثر می‌باشند .
از مصرف بسیار شکر و غذاهای سرخ‌شده بپرهیزید .
برای شستن موها از آب داغ به کار گیری نکنید . آب ولرم و آب سرد گزینه‌هایی مطلوب اند .
به میزان مناسب آب بنوشید .
صحبت پایان
در‌این نوشتار به علل چربی مو سر و روش‌هایی که میتوانند در کاهش چربی موهای چرب اثرگذار باشند پرداختیم . در صورتیکه شما هم تجربه‌ای دراین مورد دارید لطف کرده و آن را با ما و کاربران میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *