چگونه هنگام خرید لباس از کیفیت آن مطمئن شویم؟

نکات مهم هنگام خرید لباس برای تشخیص کیفیت لباس

در این مقاله مهم ترین روش‌های تشخیص لباس مرغوب و کیفیت عالی از بی‌کیفیت را بخوانید تا بتوانید هنگام خرید , با خیال و خاطر راحت شایسته ترین را انتخاب فرمایید .
همگی ما هنگام خرید لباس , کیف , کفش و پوشاک دیگر ; به مرغوبیت محصول پارچه لباس دقت میکنیم . با این وجود خیلی وقت‌ها نیز اتفاق افتاده که به تصور این که لباسی که خریده‌ایم کیفیت خوبی دارااست ; خیلی زود چه بسا با او‌لین شست‌وشو , کیفیت خویش را از دست داده است . البته چطور می‌توان کیفیت لباس را تشخیص داد؟

تشخیص کیفیت پارچه نخی با فشردن پارچه
برای سنجش کیفیت لباس بخشی از پارچه لباس را با دست بگیرید و چندین ثانیه‌ای دست خویش را سفت مشت نمائید . در حالتی که پارچه مچاله شد , نشان می دهد که در ایجاد آن یک ماده مازاد به عمل رفته تا شکل پارچه حفظ شود . چنین لباس‌هایی بعداز او‌لین شست‌وشو ظاهری کهنه و بدشکل پیدا می نمایند .

 

هنگام خرید لباس به فاصله یان درزهای لباس دقت کنید

 

فاصله میان درزهای جامه
لباس‌های کیفیت عالی دوخت فشرده و متراکمی دارا‌هستند و درز‌های آنها از هم فاصله‌ ندارند . برای سنجش کیفیت لباس درز‌های لباس متبوع را به آرامی بکشید ; در شرایطی‌که درز‌ها فاصله‌دار باشند , آن لباس بی‌کیفیت است .

 

دسته زیپ
هنگام خرید لباس توجه فرمایید که زیپ‌های آن ترجیحا فلزی باشد ; زیرا زیپ‌های فلزی کیفیت فراتر و استمرار بیشتری دارا هستند . زیپ‌های پلاستیکی اکثر وقت ها زود خراب می شوند و این یکی نشانه‌های پایین بودن کیفیت در بیشتر لباس‌ها است .

 

لبه دوزی لباس
کناره دوزی شلوار‌ها و دامن‌ها بایستی تا ۴ سانتی‌متر عرض داشته باشد . درخصوص بلوز‌ها و پیراهن‌ها نیز اندازه‌ آن می تواند تا حدود ۲ سانتی‌متر باشد . در صورتیکه لباس هیچ لبه دوزی‌ای نداشته باشد یا این که دوخت‌های حاشیه دوزی آن معمولی باشد , نشان دهنده کیفیت پایین لباس است .

 

محافظت شکل اول پارچه
جنس کیفیت بالا همیشه شکلش را محافظت می کند . یک بخش کشی لباس را با دست بکشید و بعد از آن آن را رها فرمائید ; در شرایطی که پارچه شکلش را از دست بدهد ; یعنی پارچه نامرغوب است و کیفیت مناسبی ندارد .

 

مساوی بودن دو طرف زیپ
دو طرف زیپ‌های پیراهن‌های زنانه , دامن‌ها و هر مدل دیگری از لباس می بایست متساوی , هم سطح و همرنگ باشد .

 

دقت به جنس پارچه
پارچه‌های الیاف ارگانیک مانند نخ , ابریشم و پشم استحکام دارا‌هستند و بادوام‌تر از پارچه‌های الیاف مصنوعی است . با این وجود , پارچه صددرصد نخ نیز قادر است بعداز شست‌وشو خیلی سریع آب برود . به همین جهت خوبتر است لباس‌هایی را تعیین نمایید که در آنها ۵ تا ۳۰ درصد الیاف مصنوعی ( ویسکوز , پلی‌استر , نایلون و غیره ) نیز وجود داشته باشد . چنین لباس‌هایی زود گشاد نمی شوند و تداوم بیشتری دارا‌هستند .

 

دکمه و جادکمه
تولید کننده‌هایی که اجناس تقلبی یا این که بی‌کیفیت تولید مینمایند , اکثر زمان ها به جزئیات توجهی ندارند . به همین جهت برای سنجش کیفیت لباس بایستی دکمه‌ها و جادکمه‌ها را گذشته از خرید به خیر و خوبی آنالیز نمائید . توجه داشته باشید که دکمه‌ها سفت و هیچ نخی از آنان خارج نزده باشد . جادکمه‌ها نیز بایستی دوخت تمیزی داشته و دو طرف آنها به یک مقدار برش خورده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *