چگونه هنگام خرید لباس از کیفیت آن مطمئن شویم؟

نکات مهم هنگام خرید لباس برای تشخیص کیفیت لباس

در این مقاله مهم ترین روش‌های تشخیص لباس مرغوب و کیفیت عالی از بی‌کیفیت را بخوانید تا بتوانید هنگام خرید، با خیال راحت بهترین را انتخاب فرمایید.
اکثر ما هنگام خرید لباس، کیف، کفش و پوشاک دیگر به مرغوبیت محصول پارچه لباس دقت میکنیم. با این وجود خیلی وقت‌ها نیز اتفاق افتاده که به تصور این که لباسی که خریده‌ایم کیفیت خوبی دارد. خیلی زود با او‌لین شست‌وشو، کیفیت خودش را از دست داده است. البته چطور می‌توان کیفیت لباس را تشخیص داد؟

 

تشخیص کیفیت پارچه نخی در هنگام خرید لباس

برای امتحان کیفیت لباس بخشی از پارچه لباس را با دست بگیرید و چندین ثانیه‌ای دست خودتان را سفت مشت نمائید. در حالتی که پارچه مچاله شد، نشان می دهد که در ساخت آن یک ماده اضافی به کار رفته تا شکل پارچه حفظ شود. چنین لباس‌هایی بعد از او‌لین شست‌وشو ظاهری کهنه و بدشکل پیدا می نمایند.

 

در هنگام خرید لباس به فاصله میان درزهای لباس دقت کنید!

لباس‌های کیفیت خوب دوخت فشرده و متراکمی دارند و درز‌های آنها از هم فاصله‌ ندارند. برای امتحان کیفیت لباس درز‌های لباس مورد نظر را به آرامی بکشید؛ در شرایطی‌که درز‌ها فاصله‌دار باشند، آن لباس بی‌کیفیت است.

هنگام خرید لباس به فاصله یان درزهای لباس دقت کنید

 

جنس زیپ

هنگام خرید لباس توجه فرمایید که زیپ‌های آن ترجیحا فلزی باشد. زیرا زیپ‌های فلزی کیفیت بیشتر و استمرار بیشتری دارند. زیپ‌های پلاستیکی اکثر وقت ها زود خراب می شوند و این یکی از نشانه‌های پایین بودن کیفیت در بیشتر لباس‌ها است.

 

لبه دوزی لباس

کناره دوزی شلوار‌ها و دامن‌ها بایستی تا ۴ سانتی‌متر عرض داشته باشد. درخصوص بلوز‌ها و پیراهن‌ها نیز اندازه‌ آن می تواند تا حدود ۲ سانتی‌متر باشد. در صورتیکه لباس هیچ لبه دوزی‌ای نداشته باشد یا این که دوخت‌های حاشیه دوزی آن معمولی باشد، نشان دهنده کیفیت پایین لباس است.

 

حفظ شکل اول پارچه

جنس کیفیت بالا همیشه شکلش را حفظ می کند. یک بخش کشی لباس را با دست بکشید و بعد از آن آن را رها کنید. در شرایطی که پارچه شکلش را از دست بدهد یعنی پارچه نامرغوب است و کیفیت مناسبی ندارد.

 

مساوی بودن دو طرف زیپ

دو طرف زیپ‌های پیراهن‌های زنانه، دامن‌ها و هر مدل دیگری از لباس می بایست مساوی، هم سطح و همرنگ باشد.

 

دقت به جنس پارچه

پارچه‌های الیاف ارگانیک مانند نخ، ابریشم و پشم استحکام دارا‌هستند و بادوام‌تر از پارچه‌های الیاف مصنوعی است. با این وجود، پارچه صددرصد نخ نیز قادر است بعداز شست‌وشو خیلی سریع آب برود. به همین جهت خوبتر است لباس‌هایی را انتخاب نمایید که در آنها ۵ تا ۳۰ درصد الیاف مصنوعی (ویسکوز، پلی‌استر، نایلون و غیره) نیز وجود داشته باشد. چنین لباس‌هایی زود گشاد نمی شوند و تداوم بیشتری دارا ‌هستند.

 

دکمه و جادکمه

تولید کننده‌هایی که اجناس تقلبی یا این که بی‌کیفیت تولید مینمایند اکثر زمان ها به جزئیات توجهی ندارند. به همین جهت برای سنجش کیفیت لباس بایستی دکمه‌ها و جادکمه‌ها را گذشته از خرید به خوبی امتحان نمائید. توجه داشته باشید که دکمه‌ها سفت و هیچ نخی از آنان بیرون نزده باشد. جادکمه‌ها نیز بایستی دوخت تمیزی داشته و دو طرف آنها به یک مقدار برش خورده باشد.

 

در پایان

در هنگام خرید لباس توجه به 8 نکته بالا کمک می کند تا لباسی مناسب و با کیفیت را برای خود انتخاب کنید. امیدواریم که این مطلب به اندازه کافی برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *