انواع مختلف سرمه چشم | هر آنچه باید در مورد سرمه چشم بدانید

سرمه چشم

از قدیم از اشکال سرمه چشم برای آرایش و پیرایش چشم به کار گیری میشد . زمانی نگاهی به تاریخچه استفاده از لوازم آرایشی بیندازید می بینید از مصریان باستان گرفته تا ایرانیان , در به کارگیری از سرمه با نیز اشتراک داشته‌اند . ولی این لوازم پیرایش دیرین هنوز نیز مورد استفاده قرار میگیرد , اگر‌چه احتمال دارد اشخاص کمتری در بازار پر زرق و برق لوازم آرایشی در راستای تهیه و تنظیم سرمه برود . ولی بد نیست در رابطه سرمه بیشتر بدانید و ملاحظه کنید از چه درست شده و چه کاربردی داشته است .

سرمه چشم چه چیزی است و از چه وقتی به کار گیری می‌شده است؟

طوطیا نوعی لوازم آرایشی است که در قبل به جای خط چشم یا این که چه بسا سایه دیده به کارگیری میشد . سرمه چشم غالبا وضعیت پودری و رنگی تیره دارااست و بیشتر در آرایش چشم مصریان باستان مشاهده می شود . در آن زمان با به کارگیری از یک کانی طبیعی به اسم گالن که کانی فلز سرب در معادن سرب بود سرمه تهیه و تنظیم می شد .

سرمه در قبلی نیز بوسیله زنان هم مردان به کار گیری می شد و گفته می‌گردد این مدل پیرایش چشم ادله دیگری به غیر از زیبایی داشته است . پیش از هر چیزی , سرمه کشیدن در منظر برای مصریان باستان شکلی فرهنگی داشته و به باورهای آنها گشوده می شود . آنها معتقد بودند با تیره کردن چشمانشان از انظار شیاطین به دور می مانند و با آرایش و پیرایش صورت خویش از جایگاه بالاتری نزد خدایانشان برخوردار خواهند شد . ولی ادله به کارگیری از سرمه  به همینجا ختم نمی شود , کاربرد سرمه بیش تر از این‌ها بود . از آنجایی که اکثر زمان ها مصریان در صحرا و بخش ها شنی شاغل بودند , کشیدن سرمه در حوالی چشمانشان خواص درمانی هم داشت . سرمه از چشمان آنها در قبال نور و روشنایی شدید خورشید نگهداری می کرد و خواص ضدباکتری داشت و موجب میشد خاک و شن هم به داخل چشمان آن ها وارد نشود .

همان گونه که گفته شد , این تنها مصری‌ها نبودند که از سرمه برای تیره کردن چشمانشان به کار گیری می‌کردند بلکه یونانی‌ها , هندی‌ها و ایرانی‌ها هم از دوران باستان به پیرایش چشم خویش با طوطیا می‌پرداختند . اگرچه ممکن است از این اسباب و اثاث آرایشی با نام‌های متفاوتی یاد شود البته کاربرد طوطیا نسبتاً در همگی جا یکی بوده است .

هندی‌ها از جمله اشخاصی بودند که سالیان سال از گونه های سرمه به کار گیری می‌کردند . مادران سرمه را به چشم فرزندانشان می‌کشیدند با این تصور که چشمان کودکشان را تقویت نماید و بعضی دیگر هم بر این اعتقاد و باور بودند سرمه چشم کشیدن در چشم طفل موجب می شود طفل از طلسم شدن و چشم ابلیس در امان بماند .

 

اشکال سرمه در اثاثیه آرایشی
سرمه بادام : یک کدام از گونه های سرمه که با مواد ارگانیک ساخت می‌شده و امروزه هم هنوز آوازه دارااست , سرمه بادام است . این گونه سرمه را کاجال ( Kajal ) هم می‌نامند . کاجال تنها برای زیبایی به کارگیری نمی شد بلکه فواید دیگری هم داشته است . گفته میشود در قبل این سرمه را بدور چشم می‌کشیدند تا چشمانشان به هنگام خواب راحت شود . علاوه بر این‌ها این سرمه چشم موجب میشد مواد کثیف وارد دیده نشود . سرمه بادام همان گونه که از نامش پیداست از بادام تهیه و تنظیم میگردد و برای تنظیم این دسته سرمه هم نیاز به یک کارگاه فراوان بزرگ و مجهز نیست بلکه می‌توان به راحتی آن را در منزل تنظیم کرد . سرمه بادام از سوزاندن بادام و مخلوط مواد دیگر ساخته میشود .

سرمه گالنا : در آفریقای شمالی و خاورمیانه , سرمه خانگی از پودر کردن گالنا تهیه و تنظیم میشد . در غرب البته تولیدکنندگان سرمه از کربن آمورف یا این که ذعال طبیعی برای ساخت سرمه به کارگیری می‌کردند . به طور معمول روغن گیاهان متنوع بدین پودر اضافه میشد تا موقعیت چرب‌تری به خویش بگیرد .
آیا سرمه برای دیده اثر گذار است؟
مواد متفاوتی در گونه های سرمه به کار گیری میشود و از قبلی از سرمه علاوه بر آرایش و پیرایش دیده برای تندستی دیده هم به کارگیری می‌شده است . براین اساس نمیتوان اعلام کرد سرمه برای چشم زیان آور است ولی گفته میگردد سرمه چشم طبیعی قادر است برای سلامت چشم کارساز باشد .

سرمه ارگانیک که از بادام تهیه و تنظیم می گردد سرشار از ویتامین E است که برای تندرست چشم موءثر است .
یکی‌از فواید سرمه طبیعی خواص آرامبخشی آن برای چشم و از میان بردن استرس و خستگی دیده است .
علاوه بر این‌ها , همان گونه که سرمه برای مصریان باستان خواص آنتی باکتریال داشت , کماکان این خصوصیت هم در سرمه طبیعی موجود است .
وجود مس در سرمه ارگانیک هم برای تندرست چشم بخصوص آسیب‌ها و التهاب‌های خارجی چشم اثر گذار است .
کاجال را سرمه ارگانیک می تواند همینطور از خارش چشم خودداری نماید .

با وجود خواصی که سرمه ارگانیک دارااست , باز هم سفارش ما به شما این است که هرگونه مشکلی که برای چشمانتان به وجود آمد حتما با پزشک معالج متخصص مشورت نمایید و سر خویش با تصور بر این‌که سرمه می تواند دردی از شما معالجه نماید از این جنس به کار گیری نکنید .

آیا سرمه در اسباب و اثاث آرایشی استعمال می‌شود؟
احتمال دارد با کلمه kohl به روی بعضی از اثاثیه آرایشی برخورد کرده باشید . kohl به معنای سرمه چشم است البته آیا حقیقتا از طوطیا در اثاثیه آرایشی به کارگیری می‌شود؟ به طور کلی احتمالا سرمه هیچ ضرری برای چشم نداشته باشد البته در بخش اعظمی از کشورها به کار گیری از این ماده معدنی در اسباب و اثاث آرایشی ممکن است و تاییدیه FDA ندارد . کلمه و واژه kohl که روی پکیج بعضی از اسباب و اثاث آرایشی میبینید بیشتر به رنگ تیره و سیاه یا این که زغالی آن باز می شود و ربطی بوجود سرمه در آن ندارد .

صحبت نهایی
اشکال سرمه در دوره‌های متعدد مورخ به وسیله بشر به کار گیری می‌شده است . سرمه علاوه بر آرایش و پیرایش دیده خاصیت درمانی هم داشت که بخش اعظمی از مردمان از آن برای تقویت بینایی و ضدعفونی کردن چشمانشان به کار گیری می‌کردند . هر چند امروزه ممکن است کمتر از سرمه چشم در پیرایش مصرف شود چرا‌که برای ما وجود تاییدیه وزارت بهداشت به روی محصول ها آرایشی از اهمیت بالایی شامل است و از آنجایی که بخاطر مواد معدنی که در طوطیا موجود است نمی‌تواند چنین تاییدیه‌ای داشته باشد ممکن است به کارگیری از این ماده ارگانیک جای خویش را به مواد شیمیایی گوناگون داده باشد . ولی کماکان از اشکال سرمه در کشورهای متعدد از جمله آفریقای جنوبی , هند و کشور‌ایران بدور چشم به کار گیری میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *